Слово "колаген" походить від грецького "колла", що позначає клей.

Колаген - це найпоширеніший білок в нашому організмі, основа сполучної тканини, що складається з амінокислот. В організмі людини частина колагену від все білків становить т 25% до 45%.

Користь колагену не міф і не вигадка. Він широко і успішно використовується в лікуванні і профілактиці хвороб суглобів, опорно-рухового апарату, а також допомагає зберегти і підвищити тонус, еластичність, пружність і молодість шкіри.

А ми підготували відео на цю тему:

Чому люди відчувають нестачу колагену?

Починаючи приблизно з 25 років вироблення організмом колагену з роками зменшується. З цього віку тіло втрачає приблизно 1-2% колагену. Коротко, чим старша людина, тим більше йому не вистачає цього білка.

Нестача колагену в організмі призводить до проблем з суглобами і зв'язками (остеохондроз, артроз), з шкірою (зморшки, втрата еластичності), а також проблеми інших систем організму - судинної, травної, очної і тд.

Типи колагену

У природі існує 28 типів колагену. Самими основними, на які припадає близько 80-90% всього колагену в організмі, є I, II і III типи.

  • I тип - відповідає за еластичність, водний баланс, засвоєння поживних речовин. Міститься у всіх типах тканин організму. Для шкіри, кісток і сполучних тканин.
  • II тип - використовується і в харчових добавках, і в мазях для профілактики і лікування ревматизму, артриту, інших захворювань і запалень. Для суглобів, сухожиль, дисків, хрящів.
  • III тип - інша назва "молодий" компонент. Для еластичності, відповідає за метаболізм і стан клітин шкіри (волосся і нігті теж), а також за стан судинної системи.

I тип і III тип, так званий "колаген для краси", реалізовано в продукті Hydrolyzed Collagen від Puritan's Pride

Форми колагену

Якщо ви вирішили купити колаген для суглобів, то кращим вибором буде гідролізований. Сьогодні всі виробники випускають саме гідролізований колаген, тому не важливо яка форма - порошок, таблетки, рідина - все це один вид колагену. Кожна людина може вибрати зручну для себе форму, виходячи зі зручності використання, фінансів і часу засвоюваності.

  • Колаген у порошку - найдоступніша і економічна форма. Легко і швидко засвоюється. Розмішується з водою або будь-яким іншим напоєм.
  • Капсули - порошок в оболонці. Зручна в застосуванні. Трохи дорожче ніж порошок.
  • Колаген в таблетках - зручна форма, але вимагає прийом декількох таблеток в день, за рахунок допоміжних засобів і малої дози самого активної речовини.
  • Рідкий колаген - концентроване, може бути додатково збагачене вітамінами і мінералами, речовина. Швидко засвоюється. Щодо дорога форма
  • Жувальні або желейні таблетки-цукерки - приємний аромат і смак, для тих, хто завжди і у всьому шукає щось смачненьке :)

Походження колагену. З чого він?

Розрізняють два основні види:

  • тваринний (в основному - шкура і суглоби великої рогатої худоби, також птиці),
  • морський (з тканин риб і інших морських мешканців)

Деякі фахівці виділяють ще і рослинний колаген (вегетаріанський). Але насправді це більше схоже на маркетинговий хід, так як рослини не можуть виробляти колаген, а клейковина, яку піддають гідролізу, не може замінити тваринний колаген.

Добова норма, доза колагену. Як приймати

Профілактична - 5 грам
Терапевтична - 10 грам (в кілька прийомів, за один раз засвоюється близько 5 грам)

Тривалість прийому:

Оптимальним варіантом є прийом 2-3 місяці з перервою 3 місяці. Чим старша людина, тим коротше перерви і більше курсів на рік. Іноді п'ють без перерв, все життя на постійній основі. Для лікування суглобів, може застосовуватися тривалість прийому в 6 місяців і 2 місяці перерву.

Особливості, правила прийому:

Правило 1: строго натщесерце, за 30-60хв до їди. А якщо вже поїли, то не менше ніж через 4 години після їди.
Правило 2: Потрібен хороший шлунок і кислотність в ньому. Через низьку кислотність організм не може засвоювати і синтезувати колаген ні з їжі, ні з добавок. Саме тому з колагеном важливо приймати те, що містить вітамін С, і може допомогти виробити шлункової кислоти. Синтез колагену без вітаміну С неможливий!
Правило 3: Колаген I і III типу не бажано застосовувати з колагеном II типу.

Особливість 1: Мало хто знає, що колаген підсилює ефект від прийому протеїну і навпаки. Заїдаючи протеїн колагеном, організм отримує більше амінокислот.
Особливість 2: Якщо організму не вистачає білка, колаген піде в м'язи, а не в суглоби або шкіру. Якщо ви на дієті і організму не вистачає амінокислот - колаген буде використаний як енергія. Тобто, ми не можемо вказати куди саме відправиться колагену - і якщо немає ефекту на шкірі, то може варто задуматися, що інші органи і системи потребують його більше?
Особливість 3: Прийом колагену з гіалуроновою кислотою, еластином, коензимом Q10, вітаміном С і різними пептидами підвищує дію всіх компонентів в комплексі.
Особливість 4: Застосування цинкових добавок уповільнює розпад колагену.

Побічні ефекти, протипоказання

У будь-якому підозрілому випадку краще проконсультуватися з лікарем!

Протипоказано людям з аутоімунними захворюваннями, так, так організм сприймає колаген як чужорідне речовина і намагається від нього позбутися, в результаті з'являються алергічні реакції. Також людям з індивідуальною непереносимістю добавки. Також колаген в добавках, як чужорідний організму, може нести навантаження на імунну систему і шлунково-кишковий тракт.

При неправильному прийомі або неправильного дозування можливі побічні ефекти, такі як алергічна реакція, харчова чутливість до окремих продуктів.
Зазвичай колаген прекрасно переноситься і при дотриманні правил прийому не несе шкоди і побічних ефектів.

Колаген в продуктах

Багаті колагеном м'ясні волокна, субпродукти, шкіра, хрящі тварин і риб. Готуйте наваристі кісткові бульйони і вживайте їх якомога частіше. Також досить колагену в яйцях, молочних продуктах. Дуже важливо при цьому є продукти, багаті вітамінами С і А і містять залізо: цитрусові, гранат, білокачанна капуста, морепродукти і т.д.

Автор статті: Григорович Наталія