Ці компоненти активно виробляються в молодому віці, одначе їх синтез після 35 років зменшується. Зменшення кількості глюкозаміну та хондроїтину спричиняє руйнування хрящів та призводить до деградації тканини суглобів. Щоби запобігти цим процесам, після 35 років важливо приймати добавки глюкозаміну та хондроїтину.

Хондроітин і глюкозамін – важливі компоненти, з котрих будується хрящова тканина суглобів

Чому варто пити глюкозамін та хондроїтин?

При нестачі в організмі цих компонентів, виникає відчуття скутості, при рухах виникає біль.

Особливо відчувається дискомфорт у суглобах при фізичних навантаженнях.

Глюкозамін дуже корисний для суглобів, адже він входить до структури суглобів та хрящової тканини. Ця речовина необхідна для формування здорових та еластичних хрящів суглоба, котрі запобігають формуванню запальних процесів.

Глюкозамін необхідний для стимуляції вироблення організмом власної суглобової рідини, котра виділяється хрящовою тканиною в русі.

Ця тканина — в'язкоеластична субстанція, котра заповнює собою суглоб та гарантує легке ковзання суглобовими поверхнями. Якість цієї рідини безпосередньо впливає на безболісну роботу суглобів.

Які захворювання провокує нестача глюкозаміну?

Від якості та цілісності структури хрящів залежить їхня гнучкість та легкість рухів. Саме хрящ бере на себе основний тягар навантажень, забезпечує міцність суглоба та його амортизацію. Завдяки цим важливим функціям хряща суглобові кістки можуть ковзати одна за іншою, сприяючи легкості рухів. При зменшенні еластичності хряща виникає скутість рухів, запалення, відповідно — больові відчуття.

При нестачі глюкозаміну хрящова тканина припиняє природне відновлення, а обмінні процеси в суглобах значно погіршуються. Якщо не компенсувати цю нестачу, починаються захворювання опорно-рухового апарату, зокрема артрити, спондильоз, артрози. Спочатку виникають перші симптоми — хрустіння в суглобах, біль при ходьбі чи згинанні кінцівок. Оскільки деградація суглоба триває постійно, з часом ці симптоми посилюються, скутість також стає сильнішою. Тканина суглобів поступово руйнується, її структура змінюється, хрящ костеніє.

Глюкозамін – це природний моносахарид, важливий для вироблення протеогліканів і глюкозаміногліканів в хрящовій тканині. Глюкозамін — це будівельний матеріал для хрящів, сухожиль, зв’язок. Хондроїтин має відмінну структуру, адже це полісахарид сполучних тканин. Серед задач цього компоненту: нормалізація структури суглобової тканини.

Цінні властивості цих двох компонентів не обмежуються лише зміцненням хрящової та суглобової тканини. Адже й глюкозамін і хондроітин допомагають омолоджуватися організму, нейтралізують запальні процеси.

Також хондроїтин і глюкозамін покращують роботу ендокринної, серцево-судинної, репродуктивної систем організму.

Серед інших корисних властивостей компонентів:

  • нейтралізують біль та припухлість в області суглобів;
  • полегшують біль у хребті;
  • прискорюють відновлення пошкоджених ділянок суглобів;
  • пришвидшують регенерацію суглобів;
  • зменшують запальні процеси;
  • гальмують процеси, котрі призводять до дегенерації хряща;
  • гарантують амортизацію поверхонь суглобів;
  • допомагають боротися з болями в суглобах;
  • пришвидшують процес одужання після травм.

Достатня концентрація хондроїтину і глюкозаміну особливо важлива для людей старшого віку, адже ці компоненти з часом вимиваються.

Популярні добавки хондроітину і глюкозаміну

Один із найкращих комплексів цієї категорії — Puritan’s Pride Double Strength Glucosamine Chondroitin MSM. Ця добавка поєднує глюкозамін та хондроїтин, доповнені метилсульфонілметаном (MSM).

Хондроітин і глюкозамін для суглобів

Добавка має багато цінних ефектів, серед яких:

  • покращення регенерації суглобів;
  • покращення еластичності сполучної тканини;

Метилсульфонілметан — це натуральне джерело органічної сірки, цінної для формування сполучної тканини суглобів та м'язів. Також MSM важливий для синтезу колагену, проявляє протизапальну дію, зупиняє запальні процеси.

Обрати оптимальне дозування глюкозаміну та хондроітину ви легко зможете в магазині Monster Lab.