Бузина чорна - це чагарник, що не перевищує 6 м у висоту. Препарати на основі рослини використовуються при запорах, вірусних захворюваннях, геморої, подагрі і ревматизмі. Лікувальний ефект досягається за рахунок сечогінний і протизапальний дії.
Бузина чорна росте в Європі, Закавказзі, країнах СНД і північній Африці. Чагарник зустрічається в лісах, уздовж доріг і на пустирях. Квітки рослини забарвлені в біло-жовті відтінки і відрізняються яскраво вираженим ароматом. Стиглі ягоди темно-фіолетового кольору мають соковиту і червону м'якоть. Збирають плоди в кінці травня. В офіційній медицині використовують тільки бузину чорну.
Калорійність і хімічний склад
Всі частини чагарнику, крім квіток і м'якоті, отруйні через токсичного глюкозиду - самбунігрін.
- Насіння є джерелами жирного масла.
- Квіти містять рутин, холін і різні кислоти.
- У корі присутні сліди пектину і глюкози.
- Плоди корисні завдяки антоцианам - пігментів, які мають бактерицидні, жовчогінні і стимулюючими властивостями. Крім цього, вони містять каротин, вітамін C, яблучну кислоту, фруктозу і тирозин.
У 100 г ягід всього 73 ккал.
Бузина - лікувальні властивості
Препарати на основі рослини призначають при грипі та застуді. Дослідження довели, що концентрований сік бузини стимулює імунну систему і бореться із запаленнями. Використовують його як при звичайній застуді, так і при грипі. За властивостями бузина чорна не поступається противірусною рецептурних препаратів.
Ягоди містять антиоксиданти, завдяки чому ефективні при пухлинах, онкології і мастопатії. А також бузина чорна часто зустрічається в складі чаїв для схуднення і проносних зборів.
При подагрі і захворюваннях опорно-рухового апарату до уражених місць прикладають аплікації на основі молодого листя рослини. Розтерті і змішані з молоком, вони ефективно справляються з фурункулами, опіками та попрілостями. Корисна бузина чорна і для жінок. Відвар квіток застосовують для спринцювань при грибку, миомах, запаленнях і кровотечах.
Використовують в медицині і кору. Ванни з її додаванням виліковують хвороби шкіри, такі як опіки, вугри і мокнучі виразки. Вживання бузини допомагає поліпшити травлення. В аптеках можна придбати чай, сироп і льодяники на основі рослини, а в домашніх умовах з ягід готують джем і кисіль. Раніше сік використовували для приготування алкогольних напоїв, фарбування шовкових тканин і винищення клопів.
Протипоказання до застосування бузини:
Пам'ятайте, що ягоди, які не пройшли термічну обробку, вживати не можна, так як це може викликати блювоту і діарею, а в деяких випадках навіть отруєння.
Рецепти на основі бузини чорної
- Для приготування настою заливають 10 г квіток склянкою окропу і залишають в темному місці на півгодини. Цей напій вживають перед сном як потогінний і протизапальний засіб.
- Настій з плодів має проносний ефект. Готують його так: 5 г ягід заливають 0,25 л окропу і настоюють 2 години. Застосовують засіб кілька разів на добу перед їдою.
- При запаленнях жіночих статевих органів використовують наступний рецепт: 30 г коренів варять в 0,5 л води. Отриману теплу рідину застосовують для спринцювань. Починати лікування можна тільки через кілька днів після закінчення менструації.
- Для боротьби з мастопатією готують настоянку. Для цього сік змішують з медичним спиртом в пропорції 1: Приймати засіб необхідно 3 рази на день, поступово збільшуючи кількість від 1 краплі до 40. Щоб захистити шлунок, ліки запивають молоком. Курс триває один місяць.
- Використовують бузину чорну і для лікування косметичних дефектів. Кашка з ягід, нанесена тонким шаром, позбавляє від вугрів, омолоджує, відбілює і зволожує шкіру.
Збір і зберігання
Квітки збирають у сонячну погоду, так як вони чутливі до вологи. Сировину сушать при температурі не вище 35 градусів. Зберігають плоди в добре вентильованому приміщенні. Ягоди потрібно використовувати протягом 6 місяців після сушки. Квіти зберігають корисні властивості протягом декількох років.
Рослина відмінно зарекомендувало себе в боротьбі з такими недугами:
- онкологія;
- мастопатія;
- куряча сліпота;
- атеросклероз;
- подагра;
- бронхіт;
- ларингіт;
- набряклість;
- геморой;
- псоріаз.
Бузина чорна - це загальнозміцнюючий засіб, здатний впоратися з безліччю захворювань. Але, як і будь-яке інше ліки, вживати її слід з обережністю. Перед застосуванням бажано проконсультуватися з лікарем.