Селен є одним з елементів, який, хоча і міститься в природі в дуже малих кількостях, грає дуже важливу роль для організму, в першу чергу впливаючи на імунну систему і функціонування щитовидної залози. Це мікроелемент, який, як в разі нестачі, так і в разі надлишку, може бути дуже небезпечний для людського організму.

 

Для чого потрібен селен

Селен був відкритий в 1817 році шведським хіміком Йонсен Берцелиусом. Однак тільки в 1950 році вчені з США та Німеччини продемонстрували його антиоксидантні властивості. Найвища концентрація цього мінералу знаходиться в кірковому шарі нирок, підшлункової залози, гіпофіза і печінки.

Селен працює в першу чергу для правильного функціонування імунної системи. Він допомагає видалити вільні радикали, захищає клітини і еритроцити від токсичного впливу. Він впливає на правильне функціонування щитовидної залози, знімає біль і є відмінним рішенням при ревматоїдному артриті. Дослідження підтверджують, що він також підтримує депресію. Селен впливає на перебіг багатьох фізіологічних і біохімічних процесів.

Користь селену

Селен є надзвичайно важливим мікроелементом, який впливає на:
• Оптимальне функціонування відповіді імунної системи,
• Правильний метаболізм гормонів щитовидної залози, а значить - метаболізм всього організму,
• Фертильность,
• Розвиток м'язів,
• Антиоксидантна захист еритроцитів, лімфоцитів, серця, печінки, нирок і т. Д

Його найважливіша функція - створення сильного антиоксиданту в нашому організмі - ферменту глутатіонпероксидази. Ця речовина відповідає за захист всього нашого тіла від руйнівного впливу вільних радикалів. Завдяки селену наше серце також захищене від шкідливого впливу окислювачів. Це важливо для правильного функціонування імунної системи і щитовидної залози. Він захищає від розвитку аутоімунних захворювань, які переслідують нас сьогодні. Було показано, що селен може захистити від розвитку раку і навіть від регресу вже прогресуючих захворювань, викликаних їх недоліком.

Норма селену в день

Добова потреба залежить від віку. У немовлят вона становить 15-20 мкг, у дітей 20-30 мкг, у підлітків 40-55 мкг, у дорослих 55 мкг. У вагітних потреба збільшується до 60 мкг, а у жінок, що годують - до 70 мкг.

немовлята 15-20 мкг
діти 20-30 мкг
підлітки 40-55 мкг
дорослі 55 мкг
вагітні 60 мкг
годуючі 70 мкг

Засвоюваність селену вище, коли в раціон включені білок, вітаміни A, E і C, а також сполуки з антиоксидантними властивостями. Біодоступність знижується при збільшенні кількості важких металів і сірки.

Фізично активним людям, спортсменам (наприклад, бодібілдерам) потрібно більше селену, тому що вони споживають більше кисню і, як наслідок, масово виробляють кисневі радикали. Вони виникають в працюючих м'язах через інтенсивних фізичних навантажень і розумових навантажень. Вільні радикали утворюються в організмі постійно, але їх кількість додатково збільшується через фізичних навантажень. Пам'ятайте, що під час тренувань не можна приймати високі дози антиоксидантів (вітаміни C, E, селен, ресвератрол) через їх негативного впливу на процеси адаптації до тренувань і анаболізм м'язової тканини.

Як приймати селен

Добову дозу селену слід пити натщесерце разом з вітаміном Е, що покращує його засвоєння. В Україні рекомендована добова доза селену для дорослого становить 60-70 мкг, а для дітей - половину цієї дози. З іншого боку, Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA, на питання як пити селен, рекомендує не менше 55 мкг в день. Разовий прийом селену не повинен перевищувати 200 мкг. У свою чергу, доза від 600 до 700 мкг вже може бути смертельною для дорослої людини.

На жаль, дози селену в їжі незначні, тому додатковий прийом селену у вигляді добавки можетоказаться незамінними. Найбагатші природні джерела селену: бразильські горіхи.

Дефіцит селену

Дефіцит селену досягається дуже рідко через те, що харчування покриває денну потребу в селен, яка просто не занадто висока. Однак, якщо виникає цей дефіцит, це може привести до серцевої недостатності і порушення роботи щитовидної залози. Занадто мало селену може сприяти розвитку раку. У кого більше шансів мати такий дефіцит? У людей з порушенням всмоктування їжі з шлунково-кишкового тракту, у людей, які харчуються парентерально, або у пацієнтів, у яких була видалена частина тонкої кишки. Також буває, що дефіцит виникає у людей зі СНІДом, панкреатитом, нирковою недостатністю і депресією.

Симптоми дефіциту селену: ламкість і втрату нігтів, випадання волосся, нервозність, депресію, сильне потовиділення, а також розлади нервової системи, включаючи проблеми з емоціями, нервозність і депресію.

Який селен краще купити

Одним із запропонованих препаратів, що містять селен, є Puritan's Pride Absorbable Selenium 200 mcg. Він містить високоякісну форму селену, яка повністю безпечна для здоров'я і добре засвоюється. Це позитивно вплине на роботу щитовидної залози, захистить від вільних радикалів або підтримає імунну систему.